Historia parafii

Dnia 30 maja 1996 r. ówczesny ordynariusz diecezji warszawsko–praskiej Ks. Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił plac pod budowę nowego kościoł towarzyszących obiektów powołując do istnienia Ośrodek Duszpasterski.

Do organizowania Ośrodka i prowadzenia budowy został mianowany Ks. Dariusz Dębiński, dotychczasowy wikariusz Parafii Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Grochowie. W czasie od 23 września do 23 grudnia 1996 r została pobudowana kaplica i pobłogosławiona przez Biskupa Stanisława Kędziorę 21 stycznia 1997 r.

11 czerwca 1997 r. Bp Kazimierz Romaniuk erygował Parafię p.w. Św. Barnaby Apostoła w Warszawie na Zaciszu mianując Ks. Dariusza Dębińskiego jej pierwszym proboszczem. Została ona utworzona z części parafii Św. Rodziny.  Wraz ze wzrostem liczby osób przychodzących na niedzielną Eucharystię kaplica była dwukrotnie powiększana i wydłużana (w 2000 i 2001 r.). W organizacji pracy duszpasterskiej w parafii bardzo owocnie wspomagały Ks. Proboszcza siostry ze Zgromadzenia Bożego Miłosierdzia, które razem z Ks. Dariuszem Dębińskim zamieszkały w nowo pobudowanej plebani. W listopadzie 1998 r rozpoczęły się prace nad projektem kościoła. Trwały do 2002 r. Projekt architektoniczny jest autorstwa Pana mgr inż. Adama Jareckiego, natomiast konstrukcyjny Pana mgr inż. Tadeusza Koranowicza.  Z racji trudnego terenu budowlanego zaistniała konieczność wylania betonowej płyty (1.200 metrów sześciennych betonu), na której w sierpniu 1999 r. wylano fundamenty pod kościół.

Dnia 17 września 1999 r. Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił pierwszy dzwon o wadze 250 kg i imieniu „Jan Paweł II” i rozpoczął peregrynację figury matki Bożej Fatimskiej. Ta peregrynacja przygotowała parafię do pierwszych Misji świętych, które odbyły się w dniach od 9 do 17 września 2000 r. W kwietniu 2002 r. ruszyły prace przy fundamentach. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 21 września 2002 roku. Do początku 2008 r. budowa została podciągnięta do stanu, w którym już prawie można przystąpić do wykonania stropodachu, co przy stopniu skomplikowania konstrukcji oraz ogromnej wysokości (najwyższa kalenica– 32 m, elementy tzw. żylet – 46 m) wymaga wielkich nakładów finansowych oraz wyspecjalizowanej firmy budowlanej.

W lutym 2008 r. Abp Sławoj Leszek Głódź, pełniący wówczas funkcję ordynariusza diecezji  podjął decyzję o przeniesieniu Ks. kan. Dariusza Dębińskiego, dotychczasowego proboszcza do parafii NMP Matki Kościoła w Ostrówku i mianowaniu nowego– Ks. Bogdana Lewińskiego, który do tej właśnie pory był proboszczem w Ostrówku. Ks. Bogdan Lewiński uporządkował teren wokół plebani i kaplicy. W czasie rekolekcji adwentowych w 2008 r. prowadzonych przez Księży Redemptorystów wprowadził kult NMP Nieustającej Pomocy fundując ze składek wiernych obraz.

Nowy (od czerwca 2008 r.) ordynariusz diecezji Abp Henryk Hoser SAC dokonał kolejnej zmiany na stanowisku proboszcza mianując nim Ks. Mirosława Gawrysia dotychczasowego proboszcza Parafii NMP Królowej Różańca Św. w Majdanie. Dnia 12 lipca 2009 r. odbyło się kanoniczne objęcie parafii przez nowego proboszcza.

Parafia św. Barnaby Apostoła należy do dekanatu praskiego. Według zapisów na kartach kolędowych do parafii należy około 4500 osób. Wiele osób nie figuruje w kartotece parafialnej. Można przyjąć, że jest to ok. 1500 osób.

Zgromadzenia zakonne i instytucje kościelne na terenie parafii

Bogactwem naszej parafii są liczne zgromadzenia zakonne oraz dzieła Kościoła, jakie znajdują się na terenie parafii:

1. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego ( pallotyni ), ul. Pszczyńska 39A/41
  2. Zgromadzenie Oblatów Św. Józefa ( józefici ), ul. Radzymińska 306
  3. Siostry Św. Bazylego Wielkiego ( bazylianki ), ul. Bukowiecka 10
  4. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów ( bezhabitowe ), ul. Pszczyńska 66
  5. Zgromadzenie Miłosierdzia Bożego, ul. Wyspowa 10
  6. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego  ( pallotynki ), ul. Płońska 20 ( dom prowincja lny )
  7. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego  ( pallotynki ), ul. Wolbromska 31
  8. Centrum Formacji Misyjnej, ul. Byszewska 1
  9. MIVA Polska, ul. Byszewska 1
  10. Dzieło Pomocy „Ad gentes”, ul. Byszewska 1