W dniach od 21 do 25 lipca gościliśmy w parafii pielgrzymów z Palestyny uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w diecezji warszawsko – praskiej. Grupa liczyła 50 osób, po połowie z każdej płci. Wśród nich było 2 kleryków z seminarium w Betlejem i jeden brat zakonny ze Zgromadzenia Braci Szkolnych. Pochodzili głównie z Jerozolimy, Ramallah (faktyczna stolica Palestyny), Betlejem i innych mniejszych miejscowości w okolicy Jerozolimy, z zachodniego brzegu Jordanu. Wiek pielgrzymów oscylował głównie w granicach 20 – 30 lat, chociaż byli też starsi. Pielgrzymów przyjęły rodziny z naszej parafii (ponad 20), którym należą się wyrazy szczególnego uznania za okazaną gościnność. Nasi goście wypowiadali się w samych superlatywach o swoich gospodarzach i z ogromną wdzięcznością za okazaną im życzliwość! Organizacją pobytu naszych gości z Patriarchatu Jerozolimskiego zajmowała się kilkuosobowa grupa wolontariuszy, którzy nie szczędzili swojego czasu i z ogromnym zaangażowaniem i sercem opiekowali się naszymi gośćmi.
Pielgrzymi przyjechali do nas we czwartek 21 lipca i po wspólnej mszy św. w parafii św. Rodziny (cała palestyńska grupa liczyła 180 osób i była rozlokowana w parafii św. Rodziny, św. Marka i naszej) i powitalnym obiedzie zostali rozlokowani w rodzinach. Tego samego dnia, a raczej wieczora, uczestniczyli w wielkim koncercie „Wiara. Nadzieja. Miłość” na Placu Piłsudskiego. Sądząc po ich żywiołowych reakcjach, zwłaszcza podczas występu Piotra Rubika, koncert im się bardzo podobał i zabawa była dobra.
Drugi dzień pobytu naszych gości z Palestyny był pod hasłem muzeów. Pielgrzymi wraz z wolontariuszami odwiedzili Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zamek Królewski. Mieli też możliwość pospacerować Krakowskim Przedmieściem i zrobić zakupy. Po obiedzie wyruszyli do Bazyliki na Kawęczyńskiej by razem z całym rejonem i gośćmi z Indonezji, Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Filipin wspólnie uczestniczyć we Mszy świętej.Ojcowie salezjanie przyjęli nas z wielkim sercem. Zapewne każdy z obecnych na Mszy mógł osobiście doświadczyć jak dobry i łaskawy jest Pan Bóg. Po Mszy nastąpiła krótka prezentacja grup. Atmosfera była bardzo radosna. Mieliśmy okazję doświadczyć bogactwa i różnorodności Kościoła w świecie.
W sobotę przed południem wolontariusze wraz z ks. Adamem i ks. Proboszczem pojechali z pielgrzymami do Mostówki. To mała parafia sąsiadująca z Niegowem (przy trasie na Wyszków). Proboszczem jest tak ks. Janusz Grygier, który jest pasjonatem kolei w miniaturze. Posiada ogromną kolekcję kolejek, którą eksponuje na licznych wystawach w Polsce i w Europie. Obecnie jego wystawę kolejek można oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie. Ale na miejscu też było co oglądać. Nasi goście z zachwytem patrzyli na jeżdżące po torach ciuchcie, wagoniki, a nawet w pełni działające małe miasteczko w miniaturze. Na rozległym terenie przy parafii, pięknie zagospodarowanym, z licznie stojącymi altankami, drewnianymi wiatami, mnóstwem kwiatów i ścieżką edukacyjną polskich dobranocek (sic!) można było się dobrze zrelaksować, pograć w piłkę siatkową a nawet potańczyć przy skocznych piosenkach lecących z zewnętrznego głośnika. Po powrocie do parafii i szybkim objedzie grupa przemieściła się na „Festiwal narodów” do Tarchomina. Tam było przedstawianie się grup narodowych, eucharystia pod przewodnictwem Abp Henryka Hosera SAC i koncert „Maleo Reggae Rockers”. Grupa naszych pielgrzymów, powiększona o tych z parafii św. Rodziny i św. Marka zaprezentowała się pięknym tańcem tradycyjnym w strojach ludowych. Znowu było żywiołowo i dynamicznie!
W niedzielę Palestyńczycy wzięli udział w parafialnej eucharystii o godz. 10.30. Przygotowali część liturgii – niektóre śpiewy, czytania, wezwania modlitwy wiernych. Po mszy św. troje z nich opowiedziało nieco o swojej sytuacji w Palestynie, a przede wszystkim wyrażali swoje podziękowanie i wdzięczność za gościnę w parafii. Dalszą część dnia zagospodarowały im rodziny, w których mieszkali, aż do godz. 17.30, o której to byli zaproszeni na spotkanie do ambasady palestyńskiej. Prosto z tego spotkania przyjechali na kolejne, na terenie przy naszej kaplicy – z parafianami i rodzinami. Był to czas rozmów, zabawy i tańców przy muzyce, na naszej „łączce” i grillowania. Wieczorne spotkanie zakończyło się po godzinie 22 – giej podziękowaniami dla rodzin, które przyjmowały pielgrzymów oraz wolontariuszy i rozdaniem upominków dla wszystkich gości z Palestyny.
W poniedziałek rano, o 7.30, grupa pielgrzymów wyjechała autokarem na pociąg, którym z Dworca Wschodniego pojechali na główne obchody Światowych Dni Młodzieży do Krakowa.
Dla całej naszej parafii było to cenne i ubogacające doświadczenie móc gościć młodych pielgrzymów, z którymi przeżyliśmy piękną wspólnotę wiary. Dodatkowe znaczenie miał fakt, że byli to ludzie z kraju, który jest naznaczony piętnem cierpienia, upokorzenia, a chrześcijanie spotykają się z prześladowaniem.
PS. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii i klipu „Wsiądź do barki”. To piosenka napisana przez Włodzimierza Pawlika, laureata światowej nagrody muzycznej Grammy, specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.
https://www.youtube.com/watch?v=TonUaJHK8ic
i w wersji angielskiej: